Kaleidoszkóp az égen – lehetséges lenne?

A „kaleidoszkóp”, amit most olvasóink elé tárunk, nagy hullámokat vetett az interneten, és mi is számos szakembert bevontunk az ügy kivizsgálásába. Következzenek a részletek!

Az észlelő eredeti, módosítás nélküli fotója

Aktaszám: MSHK-UUE-017
Jelentés dátuma: 2024. 01. 23. 01:20

Észlelő: Anonymus, nő
Helyszín: 2711, Tápiószentmárton
Észlelés ideje: 2015. 07. 30; 21:10
Rögzítésre került: IGEN (fotó)

Észlelt tárgy:  

Típusa: Kaleidoszkóp hatású formáció vagy tárgy. A kitöltött űrlap és az észlelővel folytatott telefonhívás alapján a fotón 5 háromszög formájú jármű látható. Mindegyiken 6 hosszúkás, kékes fényforrás látható. A fényforrások tárgyanként 3 darab kettes csoportba rendeződve láthatóak, 120 fokos váltakozásokban. A beszámoló szerint 5 ilyen tárgy volt látható egyszerre: 2 elől, 3 mögötte. Szabályos formációba rendeződtek, közvetlenül fölötte haladtak el. Az égre nézve a látóteréből kb. 40 x 40 cm-t takart ki egy elem (és összesen 5 volt). Mivel az eget nem látta körülöttük, az sem kizárt, hogy egy nagy, sötét tárgy 5 fényforrása voltak.

Szemtanú megfigyelése a tárgy mozgásáról: A tárgy nem mozgott, csak egy helyben állt az égen, mígnem egyszerűen eltűnt.

Szemtanú megfigyelése a tárgy paramétereiről: Semmilyen hangot nem adott ki magából, viszont a szemtanú úgy érezte, „szépséget ,szeretetet” sugárzott. „Nagyon különleges, szép jelenség volt, és szeretettel telt meg a szívem, miközben néztem.”

A fotó megnövelt fényerővel (az észlelő küldte)

Szakmai vélemények

Varga Renátó, a Moksha Kollektíva ufológus szakértője:
A fényképen, amennyiben valódi tárgy(ak) lennének lefotózva, több különböző háttérelemet is látnunk kellene - legalábbis grafikai háttérrel rendelkező laikusként ezt feltételezném. Amennyiben valódi a kibocsátott fény, nem pedig ügyes grafikai munka eredménye, akkor:

  • miért nem látni semmilyen háttéradatot a fotón akkor, ha a kép fény/sötétség arányait változtatjuk meg?

  • miért nem látni a tárgy körvonalait akkor, amikor ugyanezen módosításokat elvégezzük a képen?

  • miért néz ki úgy a kép az elvégzett változtatások után, mintha valaki egyetlen elemet másolt volna le 16-szor, minimális grafikai hozzáértéssel?

  • miért jönnek elő ugyanazok a „koszminták” a fotón újra és újra? Olyan, mintha egy az egyben másolva lennének.

Számomra ez a fotó erősen megkérdőjelezhető, a beszámoló elemei túlságosan sablonosak; nem tartalmaz olyan egyedi azonosítókat, amik növelnék az eset hitelességét.

Fennáll a lehetősége annak, hogy a történet fabrikált elemeket tartalmaz.

Varga Renátó által módosított kép

Sós Dóra Gabriella, a Moksha Kollektíva ufológus szakértője: Én az emberi aspektust szeretném kiemelni. A hölgy fotóira a közösségi médián figyeltem fel. Egyrészt esztétikai értékére, másrészt a hölgy következetes viselkedésére, ahogy állta a gyanúsítások zajos hadát, akik azzal vádolták: képe szerkesztett, ő pedig vagy nem mond igazat, vagy tévesen mérte fel, mit látott. Jeleztem számára UFO-észlelési adatbázisunk létét, és ő hivatalos bejelentést tett. Mivel ez hiányosnak látszott, több mint egy órás telefonbeszélgetést folytattam a szemtanúval, aki készségesen válaszolt minden kérdésemre. Megkérdeztem például tőle, hogy mekkora esélyét látja, hogy a fényforrások egy nagyobb tárgy részeit alkotják. Ezek voltak a kis skicceim:

Esetleg egy háromszög alakú jármű fényei? (Sós Dóra skicce)

A fényforrások egy körre vagy trapézre is illeszkedhetnének (Sós Dóra skiccei)

A 71 éves hölgy állítása szerint ő a természettel harmóniában élő, békés, etikus jellem, aki kellően józan, és távol áll tőle a magamutogatás. Az észlelése lenyűgözte, és szeretné tudni, mit látott – épp ezért tárta mások elé a képét, bízva a jóindulatú közös gondolkodásban. A kép talán szokatlan, de nem tud mit tenni, minthogy kiáll élménye autentikussága mellett.

Az észlelő így fogalmazott: „Sok ember nézheti egy időben az égboltot. Esetleg volt olyan ember, aki rajtam kívül láthatta, csak nem tudta lefotózni. Vagy nem jutott eszébe, hogy lefotózza. Vagy azóta máshol is látható volt, de az illető nem keresett semmilyen fórumot. Bízom benne, hogy találunk valakit, aki szintén látott ilyet.”

Azt ígértem az észlelőnek, hogy mi állást nem foglalunk, viszont a képét a közönség elé tárjuk, bízva abban, hogy valaki jelentkezik, aki talán magyarázatot tud adni, vagy hasonlót látott. A hölggyel folytatott beszélgetés kifejezetten kellemes volt. Én se szándékos, se szándéktalan megvezetésre utaló jelet nem tapasztaltam. Szeretném azt hinni, hogy a hölgy jó időben volt jó helyen, és elképesztő szerencsével sikerült lefotóznia azt, amit látott – ami egy lenyűgöző struktúra, szinte egy jelenés az égen. És akkor egy valódi csoda szemtanúi vagyunk.

Ugyanakkor az én tisztem hivatalos minőségemben itt most annyi, hogy az információt közvetítem, nem több... Ez mindenképp egy olyan fotó, amely megosztja az embereket. Úgy véleményezik sokan, mintha egy Rorschach-tesztet látnának: ki mit lát bele. Ez felidézi bennem a pareidolia jelenségét is. („A pareidolia az a jelenség, amikor valaki egy alaktalan, bizonytalan ingerben valamilyen mintázatot vagy jelentést észlel.” Lexiq.hu)

A kép eredeti vagy szerkesztett? Grafikusi szakvélemények:

B. L.: Láttam már ezt a képet. Nekem is a szimmetria, ami feltűnt. De az is lehet, hogy ez egy ilyen szerkezet. Szerintem ez a kép nem tükrözés eredménye. Vannak apró, de egyértelmű különbségek (tükrözés esetén nem lehetne semmi). Furcsa ez a struktúra: nem tűnik természetesnek, de mesterségesnek sem. Ha valódi a kép, akkor jó eséllyel ez nem e világi szerkezet.

Nagyítás esetén láthatóvá válnak az apró eltérések (B. L.)

Az észlelő által küldött képernyőkép a fotó adatairól

F. G. T.: Vannak a kép eredetisége mellett és ellene szóló érvek is. A Renátó áldott küldött kép felnagyításakor látszik, hogy a pixelek szintjén vannak különbségek. A bal alsó és a jobb alsó sarokból induló színmódosulás akár két fényforrás besugárzását is jelentheti – már ha ezek a „fényforrások” egy nagy tárgy részei. Ez megmagyarázná a csillagos ég hiányát. Sajnos azáltal, hogy a kép eredeti felbontású változata nem hozzáférhető (mivel mi már egy Facebookot bejárt képet kaptunk), és a tágabb környezet nem látható, ezért a szenzor, a szoftver és a képinformáció-vesztés mindenképp ellenébe megy annak, hogy állást lehessen foglalni a kép eredetisége vagy szerkesztettsége mellett.

Varga Renátó által módosított kép részlete

F. G. T. által módosított kép, amelynél szintén látszódnak az apró eltérések

F. M. R.: Meglepően egységesnek tűnik az a 20 darab elem, amelyeket Photoshop-ban vizsgáltam meg. Méretben, színben és minden más tekintetben pontosan azonosak. Nem volt szükség méretarányok állítására; ahogy forgatom őket, szinte egy az egyben másolhatnám az egész sorozatot, sőt, akár mintát is készíthetnék belőlük. Szemléletesen egy madárszerű koponyát látok bennük, vagy ha az egész képet nézem, akár egy fantázia lényt is, aki valahonnan előbújik, talán egy pók alakját idézi. A háttér teljesen fekete, semmi nem rejtőzik mögötte. Habár a felső 6 elem egy mintázatot alkot, az alattuk lévő 4 elem már új képet formál. Ez azt sugallja, hogy ennek a rejtélyes képnek van egy folytatása.

K. Á. és H. P.: Szerintünk ez egy szerkesztett kép. Ez egy darab fényforrás tükrözve, majd 2x elforgatva. Ezeknek az elrendezése a képen belül is nagyon szerkesztett, szimmetrikus. Nem létezik, hogy ehhez ne nyúlt volna hozzá bárki is. Tehát mi kizártnak tartjuk hogy ez így valóságban létezne. A képrészletek közötti különbséget én azzal indokolnám, hogy minden egyes képszerkesztéssel, újramentéssel a fotó veszít az információtartalmából, amikor újraszámolódnak a pixelek.

Konklúzió

Ha ez a fotó egy valódi jelenséget mutat, akkor vajon egy idegen technológiát dokumentál? Vagy esetleg egy furcsa, magyarázatra szoruló égi jelenséget? Netán a kép túl szép ahhoz, hogy igaz legyen? Ennek eldöntése nem feladatunk. Az észlelő kérésének eleget téve, észlelését és észlelésének bizonyítékát közzétesszük, és mellétesszük saját belső vizsgálatunk néhány meglátását. Az olvasóra bízzuk, merre viszi tovább a képzelete… És akiben az észlelő képe gondolatot, konstruktív meglátásokat ébresztett, ossza meg velünk bátran. Ahogy Fodor Ákos költő írta: „Több szem mást-mást lát.”


→ Nézd meg Moksha-podcastunk 2. epizódját, amelyben több hozzánk beérkezett ügyet vizsgálunk meg közelebbről:

→ Olvasd el korábbi cikkünket az amerikai elrablásokról (Budd Hopkins ügyei alapján):

Amennyiben kérdeznél a témával kapcsolatban, vagy neked is volt UFO-észlelésed, írj nekünk a moksha.kollektiva@gmail.com címre!

Sós Dóra Gabrella

Szerkesztő, korrektor, író. A Queer Kiadó, a Tudaton Magazin és a Moksha Kollektíva egyik alapítója.

Previous
Previous

Egy magyar delta alakú UFO-t látott egy német város felett

Next
Next

„A fénygömb követte az autónkat” – 3 hazai észlelés